Świetlica Seniora

Ośrodek Wsparcia „Świetlica Seniora” powstał 01.02.2002 r. przy parafii bł. Karoliny w Tychach, z inicjatywy ks. Proboszcza Józefa Szklorza. Stanowi integralną część Ośrodka „Christoforos” i jest współfinansowany przez Urząd Miasta Tychy. Świetlica skupia osoby starsze, często samotne, borykające się z różnymi problemami zdrowotnymi, pragnące przebywać w grupie, nawiązywać nowe kontakty towarzyskie, w miły sposób spędzać wolny czas i dbać o swoją kondycję fizyczną oraz umysłową. Spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 14.00.

Każdy dzień spotkań rozpoczyna wspólna kawa lub herbata oraz poczęstunek. Jest to czas wspólnych rozmów, czytania prasy i gier świetlicowych. Dalsze godziny wypełniają spotkania tematyczne z zakresu psychologii, ochrony zdrowia, wiary, a także oglądanie ciekawych filmów i dyskusje. W południe uczestnicy spotkań powierzają Maryi na modlitwie siebie nawzajem, swoje troski i radości. Każdego dnia podopieczni dbają o zachowanie dobrej kondycji fizycznej, biorąc udział w gimnastyce grupowej, dostosowanej do możliwości i stanu zdrowia. W trakcie codziennych spotkań nie brakuje również czasu na wspólną zabawę – koło fortuny, zgadywanki, quizy, itp.

Do dyspozycji podopiecznych Parafia oddaje także siłownię z przyrządami do rehabilitacji i Grotę Solną – miejsce wspaniałego odpoczynku, gdzie dwa razy w tygodniu można bezpłatnie korzystać z seansów relaksacyjnych. Wiosną, latem oraz wczesną jesienią, przy sprzyjającej pogodzie członkowie Świetlicy korzystają z możliwości wypoczynku w przyparafialnym ogródku oraz biorą udział w organizowanych wyjściach i wyjazdach rekreacyjnych.

Dużym ubogaceniem są cotygodniowe spotkania z księdzem, który w ciekawy sposób przybliża tematy związane z wiarą i chrześcijaństwem, jak również odpowiada na pytania często pojawiające się w życiu ludzi wierzących. Dopełnieniem jest cotygodniowy udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu, odmawianie Różańca oraz Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Codzienne spotkania kończą się wspólnym posiłkiem w formie dwudaniowego obiadu. Tworząc domową atmosferę pełną życzliwości i akceptacji opiekun Grupy dokłada wszelkich starań, aby każda z osób czuła się ważna, potrzebna i doceniona. Podopieczni Ośrodka przeżywają wspólnie chwile radosne – świętują urodziny, Wigilię, Wielkanoc, Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka, bawią się na zabawie karnawałowej. Biorą udział w życiu Parafii uczestnicząc w Dniach Chorych oraz licznych wydarzeniach kulturalnych. Są razem także w chwilach trudnych, takich jak śmierć kogoś bliskiego, choroba czy trudna sytuacja życiowa.

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniach Świetlicy Seniora proszone są o kontakt z opiekunem Grupy (od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00- 14.00). Serdecznie zapraszamy!

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniach Świetlicy Seniora proszone są o kontakt z opiekunem Grupy (od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00- 14.00). Serdecznie zapraszamy!

na górę