Zespół młodzieżowy Effatha

Zespół młodzieżowy Effatha

SPOTKANIA:
środy godz. 19.00
OPIEKUN: ks. Proboszcz
PROWADZĄCY: p. Krzysztof Skarbecki

Formacja:

Stałym elementem formacyjnym są cotygodniowe spotkania w środy, obejmujące krótką katechezę oraz wspólną modlitwę.

Większość grupy formuje się stale w Ruchu Światło-Życie, niektórzy zaś w Duszpasterstwie Akademickim.

O grupie:

Podstawowym zadaniem zespołu jest ubogacanie śpiewem liturgii Eucharystii oraz różnego rodzaju nabożeństw okolicznościowych. Dotyczy to przede wszystkim mszy świętych z udziałem młodzieży (piątki o godz. 18.00 oraz niedziele o godz. 9.00), ale także wszelkich świąt i uroczystości w roku kościelnym. Od początku działalności zespół zapewnia również oprawę muzyczną w czasie Tyskiej Drogi Krzyżowej ulicami miasta, odbywającej się w Wielkim Poście.

Zespół „Effatha” wykonuje różne rodzaje śpiewów: są to zarówno piosenki młodzieżowe śpiewane przy akompaniamencie gitary, jak również liturgiczne śpiewy wielogłosowe (śpiewane a capella) oraz elementy pieśni z ludem, przeznaczone dla scholi liturgicznej (zwrotki), wykonywane przy akompaniamencie organów.

Częsty śpiew w czasie liturgii zobowiązuje nas do należytego przygotowania. Dlatego spotykamy się zawsze przed mszą świętą oraz w środy wieczorem, aby wszystko odpowiednio przećwiczyć.

Grupę tworzy młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym, a także studenci. Niezależnie od wieku łączy nas entuzjazm oraz radość płynąca ze śpiewu.

Historia:

Zespół młodzieżowy w parafii bł. Karoliny działa od 1993 roku (już 21 lat). Powstał z inicjatywy ks. Proboszcza Józefa Szklorza, na wzór grupy działającej w parafii św. Krzysztofa. Prowadzącymi byli w przeszłości, kolejno: Lucyna Socha, ks. Jacek Plech, Joanna Szumigaj, Magdalena Hezner, Dionizy Jeliński oraz Justyna Mosio.
Pod koniec 2012 r. zespół przybrał nazwę „Effatha” („otwórz się”).

na górę